08.Mart.2014 Cumartesi :: 15:14:28
... başlıklı bir mektup yazmış vaktiyle Serdengeçti. Adım Osman Yüksel, ama Serdengeçti'nin kim olduğunu 3 sene önce öğrenecek kadar apolitik biriyim aslında. Bu blog yazısı da aslında Serdengeçti ile pek alakalı değil ama belki apolotik olmamın temelindeki sebebe dokunan bir yazı olacak.
Devamı
79106 kere okundu [#]

08.Haziran.2013 Cumartesi :: 22:30:51
resim bulunamadiÜlkede çok garip şeyler oluyor son zamanlarda. Tanıyan ne kadar "apolitik" birisi olduğumu bilir ama tanımayan insanlar için kısaca özet geçmem gerekirse; bana seçme/seçilme hakkı tanınan son 12 sene içinde hiç oy kullanmadım. Sanırım bu da, blog'un ilk siyasi post'u olacak.
Devamı
83618 kere okundu [#]

23.Mart.2013 Cumartesi :: 19:58:27
Olm blog, bugün 30 oldum he.
30 yaşım gayet güzel geçti.

Çalıştığım en güzel şirket olan Rocket Internet kapandı ama olsun ben de kendi şirketimi kurdum.

Bu sene baya bi ülke gördüm; Macaristan olsun, Avusturya olsun, Çek Cumhuriyeti olsun, Almanya olsun, Slovakya olsun, Dubai olsun baya bi' gezdim tozdum. O gezilerden notlarımı da yazacaktım da çok işim var be blog.

Sonra bu sene hayatımda ilk defa tüplü daldım, ata bindim, ok attım, hatta bir başlangıç yarış motoru siparişi verdim. Kısaca "30 yaş sendromuna" ait ne varsa yaptım.

Öyle böyle diyerek bir yaşı daha doldurdum.

25'den 26'ya geçerkenki "lan büyüdük galiba", 30'a girince "lan yaşlandık galiba"ya dönüyormuş onu da öğrendik blogcum.

Neyse, seni çok tutmayayım, görüşürüz.

<sçs>, kib, aeo, aro
73761 kere okundu [#]

11.Şubat.2013 Pazartesi :: 08:42:12
8 sene olmuş lan! ilkokul çağına geldi artık blog.

- Nice yıllara blog'cuğm
+ Sağol reyiz, hep beraber inşallah
81907 kere okundu [#]

02.Ekim.2012 Salı :: 14:39:15
resim bulunamadi"Kendi işimi kendim kurarım da ondan" demiş. Yıllarca sektördeki firmalara attık tuttuk "lan böyle iş mi yapılır", "yuh bu da yapılmaz", "insan insana bunu yapar mı?" dedik. "Olm ben kendi şirketimi kursam var yaaa..."'lı cümlelerle döndürdük "feyizli sohbetlerimizi". Günün oldu, devran döndü ve artık kendi şirketimi kurmaya karar verdim.
Devamı
99198 kere okundu [#]

27.Eylül.2012 Perşembe :: 01:18:03
resim bulunamadiİlkokula yeni başladığım zamanlar, öğretmenimiz "herkes bi şarkı öğrenip gelsin bakalım" demişti. Eve gelip "baba bana bi şarkı öğret, öğretmen istedi" dediğimde, yörük çocuğu babam, torosunun torpido gözünden çıkardığı Neşet kasetlerinden birinden "haydar haydar" öğretmişti bana. Ertesi gün sınıfta herkes "mini mini bir kuş", "minik kurbağa kuyruğun nerede" minvalinde şarkılar okurken, ben "kâh çıkarım gök yüzüne" diyor, "melamet hırkası" okuyordum. Öğretmenimin yüzündeki şaşkınlık ve hayreti, arkadaşlarımın yüzündeki garip bakışları hâla hatırlarım. Hayatımda öğrendiğim ilk şarkı olmuştu.
Devamı
60038 kere okundu [#]

21.Eylül.2012 Cuma :: 17:14:14
resim bulunamadi"Yavaş yazın, saçınız başınız dağılmasın!" dedim "Baştan yazalım!" diyen arkadaşlara...

Geçen gün yaptığım bir danışmanlık görüşmesi ve sonrasında da bu gece birkaç arkadaşımla yaptığımız feyizli sohbet sonrasında. ben dahil, tüm yazılımcıların, yeni bir yere gittiğinde yaptığı ilk işlerden birisi olan, mevcut kodu haklı(!) olarak eleştirip "abi bu ne biçim kod, baştan yazalım!" sendromuna değinmek istiyorum.
Devamı
81231 kere okundu [#]

04.Ağustos.2012 Cumartesi :: 11:00:56
resim bulunamadi Geçen Cumartesi ve Pazar günleri, Türkiye'nin ilk JavaScript konferansı Jstanbul 2012 yapıldı. Bir aralar salon 300-400 kişiye kadar çıktı yanlış hatırlamıyorsam. Yaz günleri, Ramazan günleri ve hafta sonu güzel havada dışarda gezmek gibi yan etkilere rağmen ~400 kişi buluştu, konuştu, tartıştı.
Devamı
53591 kere okundu [#]

15.Temmuz.2012 Pazar :: 18:28:17
resim bulunamadi Lisede, herkes kopya çekerken ben çekmezdim. Hatta bir keresinde İngilizce öğretmenimiz "kopya serbest" dediği halde, "sınıfta benden başka kopya çekmeyen bir kişi daha var, kopya çekersem onun hakkını yerim" diyerek kopya çekmemiştim. Herkes 80-90 alırken ben 60 almıştım. Hoca sınavları okurken beni yanına çağırıp "Osman, şunları düzelt notunu yükselteyim" dediğinde "Hocam, onu yapacak olsam sınavda da yapardım" diyip, garip bir gururla sırama geri dönüp, 60'ımı alıp oturmuştum. O zamanlar "ne erdemli bir duruş" dediğim şeyi şimdilerde "kerizlik" olarak görüyorum. Lise yıllığıma "dürüstlük abidesi" tandanslı bir yazı yazılmıştı. Keşke "kerizlik abidesi" yazsalarmış.
Devamı
61812 kere okundu [#]

08.Temmuz.2012 Pazar :: 18:09:58
resim bulunamadiBirileri "yıl olmuş 2012 hala Türkiye'de JavaScript etkinliği yok" diye düşünüp jstanbul'u hayata geçirdi. Başta Fatih Akın olmak üzere emeği geçenlere öncelikle teşekkür ederim. Böyle bir etkinlik olduğunda teşekkür etmeden fazlası lazım diye düşünüp, 28-29 Haziran'da Bahçeşehir Üniversitesinde gerçekleşecek bu etkinliğe dilim döndüğünce "Jasmine ile Behavior Driven Development" anlatmaya karar verdim.

2 sene önce önce Özgür Web Teknolojileri Günleri'nde ilk halka açık sunumum olan "Web Önyüzü Nasıl Olmalı" (sunum/video) ile ilk "sunum yapma tecrübemi" yaşamıştım. Üniversitedeki ve şirketlerde verdiğim sunumları saymazsak ilk sunumumdu. Heyecanlıydım, acemiydim vesaire. Sunumda bir çok hata yapmışım;
1) Her zamanki gibi çok hızlı konuşmuşum (Fatih Acet napacak merak ediyorum :p)
2) Çoğu zaman gereksiz şekilde arkamı dönmüşüm
3) Soru soranların sözünü çok fazla kesmişim

Yavaş konuşmayı nasıl bereceğim henüz bilmesem de bu hatalarımı telafi etmeye çalacağım sunumda görüşmek üzere.
58871 kere okundu [#]

17.Mayıs.2012 Perşembe :: 17:08:30
resim bulunamadi Her zaman %1'lik ihtmalim olduğunu bildiğim halde "select * from users where gender='female' and age between 18 and 38 and relationship_status = 'single'" sorgusunun sonucusunu alıp, Opera bug'larını düzeltebileceğimin hayaliyle yaşadım 2 aydır. Ancak yine olmadı :)
Devamı
53063 kere okundu [#]

07.Mayıs.2012 Pazartesi :: 22:20:24
resim bulunamadiOpera'dan siktir yedikten sonra "artık yurt dışı defterini kapattım aga" diyordum. Taa ki Facebook Hacker Cup'da ilk turu geçinceye kadar. Facebook Hacker Cup artık geleneksel hale gelmiş bir kodlama yarışması. İlk turda sorulan 3 sorudan 2'sine doğru cevap verince 2. tura geçmiştim. Zaten 3 sorudan 3'üne de, katılan 7600 kişiden sadece 28 uzaylı doğru cevap verebilmişti.
Devamı
58713 kere okundu [#]

17.Nisan.2012 Salı :: 20:55:47
resim bulunamadi
Benim için "her şeyin başlangıcı"dır Prince Of Persia. Hâla ara ara açar izlerim.

Oyunun geliştiricisi Jordan Mechner reis, yaklaşık 10 saat kadar önce, POP serisinin ilk oyununun kodlarını https://github.com/jmechner adresindeki github sayfasında açtı.O kadar assembly bilgim yok ama yine de o kodları görmek bile güzel. Seviyoruz seni açık kaynak
50850 kere okundu [#]

17.Nisan.2012 Salı :: 18:55:03
"Çünkü eşeğin zikinden dolayı!". Evet evet, bu cevabı baya resmi toplantılarda "neden architect/team lead olmak istemiyorsun?" sorusuna verdiğim görülmüştür. Arkadaşlarıma verdiğim daha samimi bir cevabı da buraya blogliyim ki herkes öğrensin.
Devamı
54475 kere okundu [#]

24.Mart.2012 Cumartesi :: 19:24:04
resim bulunamadiİlk zamanlarında nispeten daha aktif olduğum daha sonralarda ise zamanım olmadığı için aktif katılamasam da, internet üzerindeki çeşitli bloglarda, sözlükte ve sosyal medyada "klavye deliklanlısı" olarak destek verdiğim "Bilgisayar Mühendisleri Odası" kurulumu için en büyük adımlardan birisi olan "EMO genel kurulunda onaylanma" adımı bugün Ankara'da geçildi. TMMOB'dan da onaylanırsa galiba bir odamız olacak.
56581 kere okundu [#]

23.Mart.2012 Cuma :: 00:49:40
Her sene "bu sene daha farklı" olacak diye girilen, ama çok da farklı olmayan, daha da yoğunlaşan, daha da karmaşıklaşan, daha da garipleşen yeni bir yaştan selamlar sana blog.
51806 kere okundu [#]

19.Ekim.2011 Çarşamba :: 15:33:30
Yeni evime taşınalı 3 hafta oldu, 3 hafta once kadıköydeki evimdeki telefon ve adsl hattının nakli icin basvurmustum. 'en gec 5 gun icinde hattiniz aktarilacak' dediklerinde 'bi sql sorgusunun 5 gun surmesi' garipti ama daha garibi vardi...

5 gunun sonunda telefonum hala baglanmayinca musteri hizmetlerini arayip durumu ogreneyim dedim. 'ekipler adresinize gelmis sizi bulamamis' cevabini aldiktan sonra 1 hafadir telefon baglanacak diye evden cikmadigim aklima geldi, uzuldum, ustelik ben aramasam bu durumdan haberim bile olmatacakti.

Daha sonra kadikoydeki mudurluge gittim ve gorevli bayanin adresimi yanlis girdigini ogrendim. Hala sinirlenmemistim. Yanlis girilen adresimin degistirilmesi icin baska bir bayan gorevliye durumu anlattim 'durumun duzeldigini, ekiplerin kisa zamanda baglantiyi yapacagini soyledi. 4 gun sonra gelen bir telefon adeesimin hala degusmedigini soyleyen bir gorevliden geliyordu. Guc bela o gorevliye yeni adeesimi tarif ettim. Geldi hatti bagladi. 'internetiniz 2 gun sonra aktif olacak' dedi. Sql update'in ne kadar masrafli olbilecegini dusundum yine.

O 2 gun hafta sonuna geldigi icin 4 gun sonra yine Kadikoy mudurlugune ugradim. Uzun ugraslar sonucu islemi yapan bayanin o sql sorgysunu calistirmayi unuttugunu ogrendim.

Gittim mudyre durumu sikayet ettim. 'aksama acilmis olacak' dedi. Ama tabii acilmadi. Sabah modem isigini yanar gorunce bi sevindim, ancak yanip sonen isik bir arizayi isaret eduyirdu. Ariza kaydi olusturdum, aksam eve geldigimde isigin artik hic yanmadigini farkettim. Ustelik 'sorununuz cozuldu' mesaji dinliyordym telefon edince.

Kisaca, ekmegini internetten kazanan birinin 3 hafradir internetinin baglanmamasinda sucu/ihmali olan herkese hakkimi haram ediyorum. Bunu yaptigimi cok az animsiyorum ama bunu yapiyirum

Düzenleme : Bu blog yazısının FriendFeed'deki şu yansımasından sonra, ttnet destek ekibi durumu düzeltmiş görünüyor. En etkili silah olarak "yazmak" çok doğruymuş.
52370 kere okundu [#]

01.Ekim.2011 Cumartesi :: 12:19:25
resim bulunamadi Evet evet, süper kahraman değilim (henüz), ama bir süper kahraman kıyafetim var : "istifa elbisesi!".
Son 2.5 senelik profesyonel iş yaşantıma sığdırdığım 3 istifada beni düşman saldırılarına karşı koruyan, duvarların arkasını görmemi sağlayan, "düz duvara tırmandıran" bir elbisem var.

Velhasıl; düzensizlik, fazlamesailer, takım oyuncusu olamama, "Türkiye'deki en iyi yazilim evi" olarak adlandırdığım Tart'ta da baş göstermeye başlayınca, hemen bir telefon kulübesi bulup kostümümü giydim.

Elveda tren oda, elveda Tart.
53454 kere okundu [#]

21.Eylül.2011 Çarşamba :: 20:28:52
resim bulunamadi Bundan yaklaşık 2 sene önce Opera'ya bir iş başvurusunda bulunmuştum. O zamanlar "çok iyi JavaScript bildiğimi" sanıyordum.

İlk görüşmeyi geçtikten sonra bir test-case gönderdiler. Native JavaScript ile yapmam gerekiyordu.
Devamı
59713 kere okundu [#]

03.Eylül.2011 Cumartesi :: 09:15:40
resim bulunamadi 2004'ün ortalarından bu yana sürdürdüğüm Opera Desktop, Opera Mobile, Opera Mini ve Dragonfly çevirilerini, 23 Eylül 2011 itibariyle, son zamanlarda bu işe ayırAMAdığım zamanın "Türkçe"nin imajına zarar vermeye bağladığını düşündüğüm için, üzülerek bırakma kararı aldım.

Çeviri ekibindeki herkese teşekkür eder, Opera Software'e de gönderdiği küçük hediyeler için teşekkür ederim.
55235 kere okundu [#]Konular
Ben {122}
Sinema {24}
php/web {44}
Link {58}
Debian {26}
Opera {39}
Müzik {70}
KDE {7}
Qt {12}

[Konular]


Takvim
<  Temmuz 2024  >
PSÇPCCtPz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031


Temalar
dx
darksight
yesilozAskerEdition
yellos
uira
default
opera
greeny
xmas
yesiloz
yesilozHtml5

Es Dost
Altan
Tuğrul
Selçuk
Timu
Mehmet
Ünal
Gökhan
Koray Taylan
Yaşar
Özgür
Orhan
Kemali
Ahmet
Emrah
Kıvanç
BilgiFrekans
Bünyamin
Bedava Site

Gez Gör Arpacık
Opera Türkiye
Uira
Ma"Cess"teleri


Projeler
Beedon
sozluQ
qPod
SourPHP
Ekşigator
Ekşigator-qt
Soccer Madness