21.Kasım.2011 Pazartesi :: 19:59:36
resim bulunamadi JavaScript'te basiçte AOP anlattığım belge ahanda burda : http://www.gelistiricigunlugu.com/javascript-ile-aspect-oriented-programlama/
56901 kere okundu [#]

30.Ekim.2011 Pazar :: 22:52:44
resim bulunamadi İşten ayrıldıktan sonraki planlarım arasında; "3-5 gün kadın programı izlemek, 3-4 senedir oynayamadığım, Assasins Creed, Crysis, Batman gibi oyunları oynamak, bolca kitap okumak ve mobil uygulama geliştirmeye giriş vardı.

Kadın programları izleme kafasına henüz tam anlamıyla gelemesem de, mobil uygulama geliştirmeye kısaca bakma şansım oldu.

Bundan yaklaşık 2 sene kadar önce, Qt ile uğraşırken, C++ objelerini JavaScript'e expose edebilmeyi öğrenmiştim, GPS verisine, karmeraya, sensörlere falan erişim sağlayan bir API yazmıştım. "Lan bundan süper framework çıkar" derken, bir arkadaş "yapılmışı var, http://phonegap.com/" dedi. O an bir başka "dünyayı değiştirecek bir fikir buldum sevinci" suya düşmüştü. Aradan 2 yıl geçtikten sonra, yukarıda bahsettiğim amacı gerçekleştirmek için PhoneGap'e baktım biraz, ve bu sayede az önce, yaklaşık 4 saatte Andrigator beta'yı yazdım.

Şimdilik çok eksiği var, muhtemelen internet bağlantınız yoksa göçecektir. Network_Connection API'ı ile bazı kontroller yapmam gerekecek. Bunun yanında görsel tasarımı da, tahmin edeceğiniz üzere çok kötü.

Şimdilik, sadece listedeki son başlıkları gösteriyor, muhtemel sonraki gazı aldığım sürümde, başlığı takip listesine ekleme ve silme gibi güzellikleri de bünyesinde barındıracaktır.

Bu da böyle bir anımdır
51027 kere okundu [#]

29.Ekim.2011 Cumartesi :: 20:29:56
resim bulunamadi gelistiricigunlugu.com, içerisinde benim de bulunduğum, genelde web yazılım teknolojilerindeki bilgileri paylaşan/paylaşacak bir kaç developer arkadaşın ürünü. Gönül isterdi ki wordpress yerine kendi yazılımımız olsun, ama maalesef buna herkesin ayıracak zamanı yok gibi görünüyor şimdilik.

Projenin ilk belgesi de benden olsun : JavaScript’deki ‘undefined’ın undefined olduğundan emin olmak

"Bizi takip edin anacım"
63898 kere okundu [#]

04.Ekim.2011 Salı :: 20:11:46
resim bulunamadiGeçtiğimiz ay Opera Software'in davetlisi olarak gittiğim Wroclaw ofisinin resimleri : http://my.opera.com/YuXeL/albums/show.dml?id=9233192
55327 kere okundu [#]

21.Eylül.2011 Çarşamba :: 21:19:24
resim bulunamadi 2 sene kadar önce Düzen Candır'ı yazdıktan sonra bir arkadaşım "olm rework var, tam senin kafa" demişti. Vakit bulamamıştım okumaya. Sağolsun şirketten Altan getirdi de okudum.

37 Signals "yan ürünü" olan Rework ve Getting Real başucu kitaplarımız arasındaki yerlerini aldı. Hâla okumadıysanız okuyun efem.
56699 kere okundu [#]

20.Temmuz.2011 Çarşamba :: 17:37:00
resim bulunamadi Bundan yaklaşık 2 sene kadar önce "abi bana HTML öğret" diye beni darlamıştı Sercan. "Tamam sana öğretirim ama bu öğrendiklerini belgeleyeceksin, diğer insanlar da bu belgeden bir şey öğrenebilecek" demiştim, o da "tamam" demişti.
Toplamda en fazla 10 saatlik bir "öğrenmeyi öğrenme" temel eğitiminin ardından, bir ay kadar bir sürede http://www.sercaneraslan.com/ 'u hazırladı Sercan. Bir nevi http://w3schools.com/ 'un Türkçe içerikli halinde dönüşmeye başladı burası HTML ve CSS için. Sercan burada "öğrenmeyi öğrendi" ve "öğretirken öğrenmeyi" öğrendi. Ondan sonra Sercan, "The HTML Monster" olarak nam saldı ;)

Daha sonra "Abi bana JavaScript öğret" diye darlamaya başladı, ama maalesef artık o kadar boş zamanım yoktu. Bu sefer 2-3 saatimi ayırabilmiştim. Yine temel bir "JavaScript öğrenmeyi öğrenme" eğitimi için. Sercan zehiri almıştı verdiğim ödevleri güzelleştirerek çözmeye devam ediyordu.

Bir gün çıkageldi "abi ben bir oyun yazdım" diye. http://www.sercaneraslan.com/genius/ adresinde kodları https://github.com/skatersercan/Genius-Game-Project adresinden indirilebilen Genius'a bir göz atın derim :)
56150 kere okundu [#]

20.Temmuz.2011 Çarşamba :: 17:31:07
resim bulunamadi
Durduramıyoruz efendim, Tart, yazdığı kütüphane kodlarını açmaya devam ediyor. https://github.com/tart/tartJS adresinde şirket içinde geliştirip, projelerde kullandığımız JavaScript kütüphensini Apache 2.0 Lisansı ile açtık geçen haftalarda.
Tart, sanırız Türkiye'de JavaScript için Class Diagram, Sequence Diagram çıkaran (tamam bu diagramları bana çıkartmaları pek hoşuma gitmiyor ama :]) JavaScript ile test driven uygulama geliştiren tek şirket. Henüz daha gideceğimiz çok yolumuz olduğunu bildiğimiz halde, bu disiplinde yazılmış kodlar belki birilerinin de işine yarayabilir.
53260 kere okundu [#]

08.Haziran.2011 Çarşamba :: 22:22:22
resim bulunamadiÜniversitelerin bir mühendislik bölümünden (bilgisayar mühendisleri candır) mezun oldunuz, veya kendinizi "yeaaa ben istesem mühendis olurdum ama fen edebiyatta daha çok hatun var yeaa" diyerek kandırıp başka bir bölümde kendinizi bir mühendis gibi yetiştirdiniz, temel yazılım mühendisliği nosyonlarına sahip olduğunuzu düşünüyor, analitik düşünebiliyor "bilgisayar", "yazılım", "kodlama" falan diyince kalbiniz pırpır ediyor, adrenaliniz yükseliyor, Web geliştirmeye ilgi duyuyor ama "ah ulan bi öğreten olmadı" mı diyorsunuz?

Tart yeni medya mutfağı siz değerli, öğrenme aşkıyla tutuşan müstakbel developer'lar (ki biz onlara tart aşçısı diyoruz) için 4.5 haftalık "ücretsiz" bir eğitim serisi hazırladı. (bkz: Bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu)

Birçoğu universitede veya herhangi başka bir eğitim kurumunda para vererek bile alamayacağınız eğitimleri içeren bu 4.5 haftalık, yoğun, yorucu ama bir o kadar da eğlenceli ve öğretici eğitimlerin sonunda sizlere "i know kung fu" dedirtmek, aranızdan 12 kadar çekirgeyi de dolgun bir ücretle aramıza katmak, medya mutfağımızda pişen ürünlere aşçı yapmak istiyoruz.

"aaa lan bak bu süper işte" diyenler, http://www.tart.com.tr/yazkampi/ adresinden eğitimleri inceleyebilir ve başvuruları yapabilir. Yaptığınız başvurular 25° altındaki oda sıcaklığında ve ışıktan korunarak özenle saklanacaktır.
54457 kere okundu [#]

21.Mayıs.2011 Cumartesi :: 21:02:54
resim bulunamadi Tart mutfağında pişen bir başka private shopping sitesi olan Keyfimoda.com ile tanışın. Eminim tanısanız sizin de hoşunuza gidecek.
Brand New Tart'da yapmaya başladığımız tüm ürünler gibi bu da HTML5 ve CSS3 valid. Aynı zamanda JavaScript kodları, geliştirme sürecinde JSLint valid. CDN'ler eklendikten sonra YSlow'dan yine A aldığını da belirtmek gerek elbet.

Keyfimoda'yı, özellikle videolu ürünleri çok seveceğinizi umuyoruz :)
58868 kere okundu [#]

11.Nisan.2011 Pazartesi :: 18:51:28
resim bulunamadi Tart'daki yaklaşık 4 aylık bir emeğin ürünü Modajenik.com bugün yayın hayatına başladı. Güzel işler yaptık modajenik'i kodlarken.
Frontend geliştirmesine liderlik(ne kötü bir laf) ettim 4 ay boyunca. Başta Altan olmak üzere, Gökhan ve Fatih'in de katkılarıyla çok güzel bir front-end çıkardık.
Nasıl bir şey mi ortaya çıkardık?
* Test ettiğimiz tüm tarayıcılarda(explorer 6'yı tarayıcıdan saymıyoruz :p) düzgün çalışan,
* YSlow'dan cdn'leri tanıttıktan sonra "A" alan,
* çok fazla özelliğini 'henüz' kullanmasak da "HTML5 valid" (sanırız Türkiye'deki tek e-ticaret sitesi :p),
* 6 satır explorer hack'i (opacity?) hariç CSS3 valid,
* JavaScript tarafında neredeyse hiç harici plugin kullanılmadan, hepsi Tart mutfağında pişmiş jQuery plugin'leri ile yapılmış JSLint valid JavaScript kodları
* Markup içinde 0 satır inline css, Google Analytics kodu hariç 0 satır inline JavaScript
* ExtJS ile ortaya karışı bir admin paneli

Tabii ki bunlar bizim için yeterli değil, hatalarımızın, eksiklerimizin farkındayız ve hem kendimizi, hem ürünleri geliştirmeye devam ediyoruz :)
Bizi takip edin anacım!
52208 kere okundu [#]

05.Mart.2011 Cumartesi :: 01:10:23
resim bulunamadiMustafa ile oturup 1 haftada yazdığımız, garip sosyal konum bilgilendirme servisi

Yiyin gari : http://cevremdenevar.com/

57435 kere okundu [#]

19.Aralık.2010 Pazar :: 20:59:12
resim bulunamadiO kızıyor, "dişçi" deyince ama o bir dişci.
Karda kışda İnönü standında görebileceğiniz 8taş dişcisi,
"özel menü" dişcisi, halley dişcisi, hobby dişcisi, uludağ gazoz dişcisi. "q"imi bilgisayar mühendislerinden daha önce kendine web sayfası yapmış http://www.mehmetarikan.net/ dişcisi.
Bunlar yetmezmiş gibi artık bir http://twitter.com/marikan07 dişcisi!
59829 kere okundu [#]

17.Ağustos.2010 Salı :: 23:23:22
http://www.kodaman.org/yazi/javaskop-bir-javascript-kutuphanesi
53978 kere okundu [#]

09.Haziran.2010 Çarşamba :: 22:20:35
Sene 2000...
Lisedeyim...
Şebnem Ferah'ı pek bi' seviyorum o zamanlar...
"Hangi el güçlü bu ellerden" diye dolaşıyorum "durma"dan...
Web öğreniyorum...
56k var o zamanlar...
Bir dergi cd'sinden Flash5 çıkıyor...
Az buçuk resim işleme öğreniyorum, duvar kağıtları hazırlıyorum ordan burdan kese biçe...
Winamp skinleri yapıyorum (windows kullanıyorum o zamanlar)...
Sonra ortaya http://sebnemflash.8m.com/ çıkıyor...
İlk halka açık sitem...
Heey gidi...
51983 kere okundu [#]

09.Mart.2010 Salı :: 17:45:08
Sercan, garip bir çocuk. 3 derste HTML, 2 derste de CSS öğrenebiliyor :) Daha doğrusu "nasıl öğrenmesi gerektiğini" öğreniyor.

Aldığı bu 5 saatlik temel dersin sonunda, Türkiye'deki HTML ve CSS hakkında, internetteki en kapsamlı iki belgeyi hazırlıyor.

Hazırladığı bu belgeleri XHTML Strict olarak, tüm tarayıcılarda aynı gözükecek şekilde hazırlayabiliyor.

http://www.sercaneraslan.com/
http://www.sercaneraslan.com/xhtml.html
http://www.sercaneraslan.com/css.html

Bundan sonra kimse tutamaz Sercan'ı :) Sercan'dan her zaman tüm tarayıcılarda aynı gözüken, w3 standartlarına uygun siteler üretirken görmek istiyoruz :)
54748 kere okundu [#]

14.Şubat.2010 Pazar :: 03:26:36
Blog 5 yaşına bastı, kutsal bilgi kaynağımız ekşisözlük de 11. yılını çılgınlar gibi kutladı.
56065 kere okundu [#]

19.Aralık.2009 Cumartesi :: 12:45:45
http://www.dothedaft.com/ , büyüyünce DaftPunk olmak isteyen genç yetenkler için sevinçle sunar. Çok eğlenceli lan :)

http://www.dothedaft.com/idaft/
http://www.youtube.com/watch?v=qntSCMIDKRc
54629 kere okundu [#]

05.Ekim.2007 Cuma :: 06:42:32
"Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" demiş Peygamberimiz. "Bana bir dil öğreten web sitesinin günde 40 kez reklamlarına tıklarım" şeklinde güncelleşecek sanırım bu söz. Son zamanlarda Internet aleminde gözüme çarpan en faydalı oluşum Mango.
Ama işin kötü tarafı adamlar sitelerine reklam bile almamış (henüz). Bilgi çağını yaşadığımız şu dönemde bilgiye ulaşımın bu kadar kolay olması yüzümde tebesümlere sebebiyet veriyor efendim.
http://www.trymango.com/
62913 kere okundu [#]

28.Ağustos.2007 Salı :: 07:37:21
Bana göre son zamanlarda ekranlardaki en güzel reklam : http://www.youtube.com/watch?v=5WxvlksdK4s

İlk olarak Jamiroquai'dan dinlemiştim bu şarkıyı yıllar evvel. Ama şarkı Bunny M'e aitmiş.
62068 kere okundu [#]

28.Ağustos.2007 Salı :: 22:10:48
resim bulunamadiEfendim bundan takriben 5-6 sene önce futboldan nefret eden bir adamdım. Sonraları Pro Evolution Soccer 3 ile tanıştım ve futbol hayatıma doksandan girdi.
Ben ki futbol duyunca kaçan hafta sonları maçları takib eder, premier lig flan seyreder olmuştum. O sıralar gözüme birisi ilişti. Çok matrak adamdı. Karşısındaki ak sakallıyla pek eğleniyordu. Sonradan bu ak sakallının "Kazım Kanat" olduğunu öğrendim. Karşısındaki ise "Ahmet Çakar". "Eeğğğy Kazım Kanat" ile başlayan cümleleri çok ölümcül oluyordu bu adamın. Sonra Istanbul'a ilk geldiğim zamanlarda Ahmet Çakar'ı bir sağlık ocağında gördüm.
Devamı
64218 kere okundu [#]Konular
Ben {122}
Sinema {24}
php/web {44}
Link {58}
Debian {26}
Opera {39}
Müzik {70}
KDE {7}
Qt {12}

[Konular]


Takvim
<  Mayıs 2024  >
PSÇPCCtPz
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031


Temalar
dx
darksight
yesilozAskerEdition
yellos
uira
default
opera
greeny
xmas
yesiloz
yesilozHtml5

Es Dost
Altan
Tuğrul
Selçuk
Timu
Mehmet
Ünal
Gökhan
Koray Taylan
Yaşar
Özgür
Orhan
Kemali
Ahmet
Emrah
Kıvanç
BilgiFrekans
Bünyamin
Bedava Site

Gez Gör Arpacık
Opera Türkiye
Uira
Ma"Cess"teleri


Projeler
Beedon
sozluQ
qPod
SourPHP
Ekşigator
Ekşigator-qt
Soccer Madness