17.Nisan.2012 Salı :: 20:55:47
resim bulunamadi
Benim için "her şeyin başlangıcı"dır Prince Of Persia. Hâla ara ara açar izlerim.

Oyunun geliştiricisi Jordan Mechner reis, yaklaşık 10 saat kadar önce, POP serisinin ilk oyununun kodlarını https://github.com/jmechner adresindeki github sayfasında açtı.O kadar assembly bilgim yok ama yine de o kodları görmek bile güzel. Seviyoruz seni açık kaynak
50847 kere okundu [#]

17.Nisan.2012 Salı :: 18:55:03
"Çünkü eşeğin zikinden dolayı!". Evet evet, bu cevabı baya resmi toplantılarda "neden architect/team lead olmak istemiyorsun?" sorusuna verdiğim görülmüştür. Arkadaşlarıma verdiğim daha samimi bir cevabı da buraya blogliyim ki herkes öğrensin.
Devamı
54473 kere okundu [#]

24.Mart.2012 Cumartesi :: 19:24:04
resim bulunamadiİlk zamanlarında nispeten daha aktif olduğum daha sonralarda ise zamanım olmadığı için aktif katılamasam da, internet üzerindeki çeşitli bloglarda, sözlükte ve sosyal medyada "klavye deliklanlısı" olarak destek verdiğim "Bilgisayar Mühendisleri Odası" kurulumu için en büyük adımlardan birisi olan "EMO genel kurulunda onaylanma" adımı bugün Ankara'da geçildi. TMMOB'dan da onaylanırsa galiba bir odamız olacak.
56574 kere okundu [#]

24.Mart.2012 Cumartesi :: 19:21:54
Taa 2004'de yazmıştım Beedon için yorum sistemi. Şu anda Beedon admin panelinden tek tıkla açılabiliyor aslında yorumlar, ama yorum yapmak için hesap oluşturmak falan gerekiyor.

Yıllardır da 20 dakikalık üşengeçliği yenip Disqus entegre edememiştim buraya.

O üşengeçliği yendim. Artıkın yorum da yazabiliyorsunuz.
56274 kere okundu [#]

23.Mart.2012 Cuma :: 00:49:40
Her sene "bu sene daha farklı" olacak diye girilen, ama çok da farklı olmayan, daha da yoğunlaşan, daha da karmaşıklaşan, daha da garipleşen yeni bir yaştan selamlar sana blog.
51801 kere okundu [#]

11.Şubat.2012 Cumartesi :: 17:29:52
7 sene önce bugün, bu blog hayata geçti. Bu sene pek bir şey yazamadım buraya ama, 7 sene olmuş lan, evladım gibi oldu kerata.
49515 kere okundu [#]

19.Aralık.2011 Pazartesi :: 13:04:11
resim bulunamadi jQuery'de AJAX isteklerini mocklayarak daha test edilebilir frontend'ler yazmakla ilgili bir makale yazdım http://www.gelistiricigunlugu.com/jquery-de-ajax-isteklerini-mocklamak/ altına
54655 kere okundu [#]

21.Kasım.2011 Pazartesi :: 19:59:36
resim bulunamadi JavaScript'te basiçte AOP anlattığım belge ahanda burda : http://www.gelistiricigunlugu.com/javascript-ile-aspect-oriented-programlama/
56901 kere okundu [#]

30.Ekim.2011 Pazar :: 22:52:44
resim bulunamadi İşten ayrıldıktan sonraki planlarım arasında; "3-5 gün kadın programı izlemek, 3-4 senedir oynayamadığım, Assasins Creed, Crysis, Batman gibi oyunları oynamak, bolca kitap okumak ve mobil uygulama geliştirmeye giriş vardı.

Kadın programları izleme kafasına henüz tam anlamıyla gelemesem de, mobil uygulama geliştirmeye kısaca bakma şansım oldu.

Bundan yaklaşık 2 sene kadar önce, Qt ile uğraşırken, C++ objelerini JavaScript'e expose edebilmeyi öğrenmiştim, GPS verisine, karmeraya, sensörlere falan erişim sağlayan bir API yazmıştım. "Lan bundan süper framework çıkar" derken, bir arkadaş "yapılmışı var, http://phonegap.com/" dedi. O an bir başka "dünyayı değiştirecek bir fikir buldum sevinci" suya düşmüştü. Aradan 2 yıl geçtikten sonra, yukarıda bahsettiğim amacı gerçekleştirmek için PhoneGap'e baktım biraz, ve bu sayede az önce, yaklaşık 4 saatte Andrigator beta'yı yazdım.

Şimdilik çok eksiği var, muhtemelen internet bağlantınız yoksa göçecektir. Network_Connection API'ı ile bazı kontroller yapmam gerekecek. Bunun yanında görsel tasarımı da, tahmin edeceğiniz üzere çok kötü.

Şimdilik, sadece listedeki son başlıkları gösteriyor, muhtemel sonraki gazı aldığım sürümde, başlığı takip listesine ekleme ve silme gibi güzellikleri de bünyesinde barındıracaktır.

Bu da böyle bir anımdır
51027 kere okundu [#]

29.Ekim.2011 Cumartesi :: 20:29:56
resim bulunamadi gelistiricigunlugu.com, içerisinde benim de bulunduğum, genelde web yazılım teknolojilerindeki bilgileri paylaşan/paylaşacak bir kaç developer arkadaşın ürünü. Gönül isterdi ki wordpress yerine kendi yazılımımız olsun, ama maalesef buna herkesin ayıracak zamanı yok gibi görünüyor şimdilik.

Projenin ilk belgesi de benden olsun : JavaScript’deki ‘undefined’ın undefined olduğundan emin olmak

"Bizi takip edin anacım"
63898 kere okundu [#]

19.Ekim.2011 Çarşamba :: 15:33:30
Yeni evime taşınalı 3 hafta oldu, 3 hafta once kadıköydeki evimdeki telefon ve adsl hattının nakli icin basvurmustum. 'en gec 5 gun icinde hattiniz aktarilacak' dediklerinde 'bi sql sorgusunun 5 gun surmesi' garipti ama daha garibi vardi...

5 gunun sonunda telefonum hala baglanmayinca musteri hizmetlerini arayip durumu ogreneyim dedim. 'ekipler adresinize gelmis sizi bulamamis' cevabini aldiktan sonra 1 hafadir telefon baglanacak diye evden cikmadigim aklima geldi, uzuldum, ustelik ben aramasam bu durumdan haberim bile olmatacakti.

Daha sonra kadikoydeki mudurluge gittim ve gorevli bayanin adresimi yanlis girdigini ogrendim. Hala sinirlenmemistim. Yanlis girilen adresimin degistirilmesi icin baska bir bayan gorevliye durumu anlattim 'durumun duzeldigini, ekiplerin kisa zamanda baglantiyi yapacagini soyledi. 4 gun sonra gelen bir telefon adeesimin hala degusmedigini soyleyen bir gorevliden geliyordu. Guc bela o gorevliye yeni adeesimi tarif ettim. Geldi hatti bagladi. 'internetiniz 2 gun sonra aktif olacak' dedi. Sql update'in ne kadar masrafli olbilecegini dusundum yine.

O 2 gun hafta sonuna geldigi icin 4 gun sonra yine Kadikoy mudurlugune ugradim. Uzun ugraslar sonucu islemi yapan bayanin o sql sorgysunu calistirmayi unuttugunu ogrendim.

Gittim mudyre durumu sikayet ettim. 'aksama acilmis olacak' dedi. Ama tabii acilmadi. Sabah modem isigini yanar gorunce bi sevindim, ancak yanip sonen isik bir arizayi isaret eduyirdu. Ariza kaydi olusturdum, aksam eve geldigimde isigin artik hic yanmadigini farkettim. Ustelik 'sorununuz cozuldu' mesaji dinliyordym telefon edince.

Kisaca, ekmegini internetten kazanan birinin 3 hafradir internetinin baglanmamasinda sucu/ihmali olan herkese hakkimi haram ediyorum. Bunu yaptigimi cok az animsiyorum ama bunu yapiyirum

Düzenleme : Bu blog yazısının FriendFeed'deki şu yansımasından sonra, ttnet destek ekibi durumu düzeltmiş görünüyor. En etkili silah olarak "yazmak" çok doğruymuş.
52369 kere okundu [#]

04.Ekim.2011 Salı :: 20:11:46
resim bulunamadiGeçtiğimiz ay Opera Software'in davetlisi olarak gittiğim Wroclaw ofisinin resimleri : http://my.opera.com/YuXeL/albums/show.dml?id=9233192
55327 kere okundu [#]

01.Ekim.2011 Cumartesi :: 12:19:25
resim bulunamadi Evet evet, süper kahraman değilim (henüz), ama bir süper kahraman kıyafetim var : "istifa elbisesi!".
Son 2.5 senelik profesyonel iş yaşantıma sığdırdığım 3 istifada beni düşman saldırılarına karşı koruyan, duvarların arkasını görmemi sağlayan, "düz duvara tırmandıran" bir elbisem var.

Velhasıl; düzensizlik, fazlamesailer, takım oyuncusu olamama, "Türkiye'deki en iyi yazilim evi" olarak adlandırdığım Tart'ta da baş göstermeye başlayınca, hemen bir telefon kulübesi bulup kostümümü giydim.

Elveda tren oda, elveda Tart.
53452 kere okundu [#]

21.Eylül.2011 Çarşamba :: 21:19:24
resim bulunamadi 2 sene kadar önce Düzen Candır'ı yazdıktan sonra bir arkadaşım "olm rework var, tam senin kafa" demişti. Vakit bulamamıştım okumaya. Sağolsun şirketten Altan getirdi de okudum.

37 Signals "yan ürünü" olan Rework ve Getting Real başucu kitaplarımız arasındaki yerlerini aldı. Hâla okumadıysanız okuyun efem.
56699 kere okundu [#]

21.Eylül.2011 Çarşamba :: 20:28:52
resim bulunamadi Bundan yaklaşık 2 sene önce Opera'ya bir iş başvurusunda bulunmuştum. O zamanlar "çok iyi JavaScript bildiğimi" sanıyordum.

İlk görüşmeyi geçtikten sonra bir test-case gönderdiler. Native JavaScript ile yapmam gerekiyordu.
Devamı
59709 kere okundu [#]

03.Eylül.2011 Cumartesi :: 09:15:40
resim bulunamadi 2004'ün ortalarından bu yana sürdürdüğüm Opera Desktop, Opera Mobile, Opera Mini ve Dragonfly çevirilerini, 23 Eylül 2011 itibariyle, son zamanlarda bu işe ayırAMAdığım zamanın "Türkçe"nin imajına zarar vermeye bağladığını düşündüğüm için, üzülerek bırakma kararı aldım.

Çeviri ekibindeki herkese teşekkür eder, Opera Software'e de gönderdiği küçük hediyeler için teşekkür ederim.
55223 kere okundu [#]

27.Ağustos.2011 Cumartesi :: 08:42:15
resim bulunamadiEvet lan çok uzun zaman oldu yazmayalı. Neyse, şimdi seni biraz kıskandırcam blog.

Olm 3 hafta önce, 2 senedir çıkamadığım bir tatile çıktım. Çokzeldi lan. Bak yediğim içtiğim benim olsun, sana gördüklerimi anlatayım;
Devamı
55738 kere okundu [#]

20.Temmuz.2011 Çarşamba :: 17:37:00
resim bulunamadi Bundan yaklaşık 2 sene kadar önce "abi bana HTML öğret" diye beni darlamıştı Sercan. "Tamam sana öğretirim ama bu öğrendiklerini belgeleyeceksin, diğer insanlar da bu belgeden bir şey öğrenebilecek" demiştim, o da "tamam" demişti.
Toplamda en fazla 10 saatlik bir "öğrenmeyi öğrenme" temel eğitiminin ardından, bir ay kadar bir sürede http://www.sercaneraslan.com/ 'u hazırladı Sercan. Bir nevi http://w3schools.com/ 'un Türkçe içerikli halinde dönüşmeye başladı burası HTML ve CSS için. Sercan burada "öğrenmeyi öğrendi" ve "öğretirken öğrenmeyi" öğrendi. Ondan sonra Sercan, "The HTML Monster" olarak nam saldı ;)

Daha sonra "Abi bana JavaScript öğret" diye darlamaya başladı, ama maalesef artık o kadar boş zamanım yoktu. Bu sefer 2-3 saatimi ayırabilmiştim. Yine temel bir "JavaScript öğrenmeyi öğrenme" eğitimi için. Sercan zehiri almıştı verdiğim ödevleri güzelleştirerek çözmeye devam ediyordu.

Bir gün çıkageldi "abi ben bir oyun yazdım" diye. http://www.sercaneraslan.com/genius/ adresinde kodları https://github.com/skatersercan/Genius-Game-Project adresinden indirilebilen Genius'a bir göz atın derim :)
56150 kere okundu [#]

20.Temmuz.2011 Çarşamba :: 17:31:07
resim bulunamadi
Durduramıyoruz efendim, Tart, yazdığı kütüphane kodlarını açmaya devam ediyor. https://github.com/tart/tartJS adresinde şirket içinde geliştirip, projelerde kullandığımız JavaScript kütüphensini Apache 2.0 Lisansı ile açtık geçen haftalarda.
Tart, sanırız Türkiye'de JavaScript için Class Diagram, Sequence Diagram çıkaran (tamam bu diagramları bana çıkartmaları pek hoşuma gitmiyor ama :]) JavaScript ile test driven uygulama geliştiren tek şirket. Henüz daha gideceğimiz çok yolumuz olduğunu bildiğimiz halde, bu disiplinde yazılmış kodlar belki birilerinin de işine yarayabilir.
53260 kere okundu [#]

13.Haziran.2011 Pazartesi :: 16:57:36
"Uludağ gazoz, karaköy, güllüoğlu, niğde gazozu, cihan derya, historia, iğrenç sinema filmleri, tozdan patika olmuş yol, mor havlu, çatallı anten, beşiktaş, auuuuuu, tantuni, menemen, yumurtalı ekmek, kavunlu dondurma, kazanovalık, lacoste, minik kuş, bez dolabın altındaki zula, kilyos, buzdolabında küflenen tencereler, 'nasıl olsa seneye gideceğiz' diyerek 3 senedir tamir edilmeyen uydu alıcı, 'dövüş klübü'nü 'kan sporu' ile karıştırmak, anti-yobaz, panpa, uludağ'da kayak, şile'den 3 saatte dönmek, tıkıntı, kazan, kartal heykeli, 500 liraya yapılan PES maçları, aşk adamı, olivium avm, banvit gözleme, PDA, özel menü, müzk cd'leri, sosyal diş hekimi, baharatlı fresh parfüm, ciğeristanbul" gibi kelimelerle akla ilk gelen isim...
10 senelik İstanbul macerasını sonlandırıyor.
"Sen gidince, ben pes'de kime koyacam, kimle yumurtalı ekmeğine maç yapacam, kimle parti mitinlgerine gidecem(auuuuuuuuuu)" diyerek "damar" yapıp, değerli dostum Mehmet Arıkan'ı Alanya'ya uğurlamanın verdiği sevinç, ama onu orada bekleyen hayat için(eheheuhe) de bir burukluk duyduğumu belirterek bu yazımı da sonlandırıyorum.
Yolun açık olsun ayı kartal!
46419 kere okundu [#]


Konular
Ben {122}
Sinema {24}
php/web {44}
Link {58}
Debian {26}
Opera {39}
Müzik {70}
KDE {7}
Qt {12}

[Konular]


Takvim
<  Mayıs 2023  >
PSÇPCCtPz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031


Temalar
dx
darksight
yesilozAskerEdition
yellos
uira
default
opera
greeny
xmas
yesiloz
yesilozHtml5

Es Dost
Altan
Tuğrul
Selçuk
Timu
Mehmet
Ünal
Gökhan
Koray Taylan
Yaşar
Özgür
Orhan
Kemali
Ahmet
Emrah
Kıvanç
BilgiFrekans
Bünyamin
Bedava Site

Gez Gör Arpacık
Opera Türkiye
Uira
Ma"Cess"teleri


Projeler
Beedon
sozluQ
qPod
SourPHP
Ekşigator
Ekşigator-qt
Soccer Madness