08.Mayıs.2010 Cumartesi :: 15:32:12
Python'u pek sevdim, thread'lere biraz bakayım derken, Apache Benchmark çakması bir uygulama çıkardım.

1 saatte yazılmış olup türlü buglar içerebilir. http://github.com/yuxel/pywbt adresindeki pywbt betiğini alıp çılgınlar gibi kullanabilirsiniz.

İki parametre ve bir de http:// web adresi argümanı alıyor. Parametreler -n (istek sayısı), -c (anlık istek sayısı). Detay için python pywbt.py --help, örnek kod için ise aşağısı

python pywbt.py -n 100 -c 30 http://yuxel.net
 > Requests between  0 and 30  sent
 > Requests between  30 and 60  sent
 > Requests between  60 and 90  sent
 > Requests between  90 and 100  sent
 ------------------------------------------------- 
Process took  9.61535310745 seconds 
( 0.0961535310745  per/request)
Number of succeeded requests  100
Number of failed requests  0

51002 kere okundu [#]

02.Mayıs.2010 Pazar :: 17:37:26
Ne güzel komuttur, evden çıkmadan yarım saat kadar önce müziği açarsın, sen evden çıktıktan sonra da bilgisayarın kapanır.

Ama bu komutu, yanlışlıka, aynı ekranda açık olan, üzerinde 15 tane domainin bulunduğu,uptime'ı 4 aya yaklaşan bir vps'de vermek ise, paha biçilemez.
44015 kere okundu [#]

18.Nisan.2010 Pazar :: 23:02:51
Evet evet şimdiden belli oldu.

İşte o olaylar!

1 ) "How to become a pentee" kitabı bestseller olan, Büyüh Hun İmparatorluğundan sonraki en büyük imparatorluklardan birisi olan Alansu İmparatorluğunun veliahtı Altan (the duke) Alansu, şahidi olduğum bir nikahla dünya evine girdi. Küçük küçük, pinti pinti Altan'ları dört gözle bekliyor olacağız.

2 ) Yıllardır teknoloji istatistik firmalarının bir türlü ulaşamadığı, Avrupa'da evinde hala internet olmayan tek insan olarak da dikkatleri üzerine çeken Mehmet Arıkan, 10 seneden sonra evinden internete girerek bir ilke imza attı. Bu olay yurdun çeşitli bölgelerinde dükkanların yağmalanmasına yol açtı.

3 ) Hızını alamayan Mehmet Arıkan http://mehmetarikan.net, onu kıskanan romantik lamer Yılmaz ise kız arkadaşı için http://melikedincer.com alan adları ile sanal alemdeki ilk evlerini almış oldular. Özellikle Mehmet Arıkan'ın teknoloji konusundaki bu gelişmeleri başta Japonya olmak üzere birçok ülkeyi korkuya düşürmüşe benziyor.

50646 kere okundu [#]

18.Nisan.2010 Pazar :: 22:59:20
Thrift ile ölçeklenebilir Web adı altında, basit bir Thrift servisini anlattığım belge http://www.yuxel.net/?module=my&id=13 burada, örnek kodlar da burada http://github.com/yuxel/thrift-examples

Not: Bu arada 5 sene önce yazdığım Beedon'un artık miadını doldurduğunu, bu yazdığım belge ile anlamış oldum. Okunabilirlik sıfır :)
52824 kere okundu [#]

10.Nisan.2010 Cumartesi :: 00:21:48
Gün boyu deli gibi kod yazarken pek güzel gidiyor : Stromae - Alors on danse

Bu da yanında bönüs : Black eyed peas - Rock that body
57841 kere okundu [#]

07.Nisan.2010 Çarşamba :: 16:46:36
resim bulunamadiEvet evet, Ek$igator artık Ekşisözlük Sub-etha servisleri arasındaki yerini aldı. Yiyin gari :)
58809 kere okundu [#]

31.Mart.2010 Çarşamba :: 13:14:52
+ En sinir oldugum seylerden birisi ne biliyor musun blog?
- Nedir aaaabi?
+ Simdi emek harcayip bir site yapiyorsun bir tanidiga(!), pek guzel bir site oluyor cv'ne ekliyorsun flan "guzel is" diye. Gun oluyor bi' bakiyorsun senelik 20 liralik hosting ucretini odemedikleri icin site kapaniyor. Senin cv'deki baglantilarin yarisinda koca bir "500 HTTP response'u" donuyor, site acilmiyor, senin emek bosa gidiyor.
- Hmm, tikliyorum abi terazine.
50109 kere okundu [#]

28.Mart.2010 Pazar :: 19:04:05
Son zamanlarda bir misafir trafiğidir gidiyor.

Her şey Ankara'lı ünlü PES oyuncusu Özgür ve onun pek müsteşar eşinin İstanbul'u ziyaretiyle başladı. Bereketli geldi şerefsiz :) Ondan sonra Italya'dan Silopi'ye kadar çeşitli bölgelerden misafir alış-verişi yaptık.
Son olarak da orta doğu ve balkanların en büyük duayenlerinden Ertuş ve meslektaşı Eren'i ağırladık.

Bu ağırlamalar sırasında sporun ve sporcunun dostu Mehmet Arıkan ve onun pek talebe kardeşi Serhan da "nefes nefese" kaldı :p

3 hafta boyunca hep beraber göçebe olduk ama pek eğlendik. Ertuş'un "erken"den İstanbul'dan ayrılması ise bizleri pek şaşırttı, şaşkına çevirdi:p . Lokum gibi çocuk bu Ertuş :p

Bu süre zarfında bir bakmışım ki ben 27 yaşına basmışım.
47610 kere okundu [#]

18.Mart.2010 Perşembe :: 11:52:06
2 senedir kafamda kurduğum senaryo için benim yapamayacağım bazı işler vardı. Özgün grafikler, 3d flash oyunlar vs.
Bunun için ödenek istedim ismi lazım olmayan bir firmadan. "Bir prototip görelim" dediler, "Peki" dedim. Oturdum 3 hafta sürede prototipi bitirip incelemeleri için ilgili kişiye gönderdim.
Yarım saatlerini ayırıp "olur"/"olmaz" diyecekleri bir iş için tam bir hafta sonra "Ekibinizde bir grafiker yok, bir flash'cı yok, planı da çok iyi yapmamışsınız boşluklar var " diyerek projeyi geri çevirdiler.
Bu süre zarfında oyunun en can alıcı noktası olan "oyun motoru"nu incelememeleri, zaten bir grafiker/flash'cı bulamadığımız için ödenek istediğimizi belirttiğimiz halde "grafikeriniz yok" diyerek projeyi geri çevirmeleri, üstelik bu yarım saatlik işi bir haftaya sığdırdıkları için kendilerine teşekkürü borç bilirim.
51801 kere okundu [#]

13.Mart.2010 Cumartesi :: 01:53:29
Belgeler bölümüne Thrift Kurulumu belgesi ekledim. Yiyin gari...
57139 kere okundu [#]

12.Mart.2010 Cuma :: 16:51:57
resim bulunamadi2 senedir kafamda olan bir projenin, bir uktenin ilk alfa sürümünü bitirdim. Değerli dostum Mustafa İleri'nin de yardımları ile tamamladığımız Soccer Madness'ın alfa sürümü yayına girdi.

Soccer Madness ne midir? Soccer Madness sosyal bir futbol oyunudur. Kendi oyunucunuzu oluşturup geliştirebileceğiniz, arkadaşlarınızın oluşturduğu oyuncular ile bir takım kurabileceğiniz, bu takımın formasını logosunu belirleyebildiğiniz, takımlar arası maçlar yapabildiğiniz garip bir oyun. Şu an ise sadece İngilizce dil desteği var.

Alfasında bunlar var, alfa'dan çıkmaya karar verise (bkz: para) çok şahane şeyler olacak. Yukarıdaki bkz'dan başka eleman da lazım olacak tabii bize. Flash'cıdır, 3d'cidir, grafikerdir vs...
"Bkz olursa onlar kolay" dediğinizi duyar gibi oluyorum :)

Oyun içinden alınmış birkaç ekran görüntüsü:
Oyuncu karşılama sayfası
Oyuncu güncelleme ekranı
Oyuncu antrenman ekranı
Çevrimiçi oyuncu listesi
Maç talebi ekranı
Maç :)
Arkadaşlarını davet etme ekranı
Teşhir :)
Teşhir 2

Oyunun hâla alfa durumunda olduğunu aklınızdan çıkarmadan
http://apps.facebook.com/soccermadness/ adresinden deneyebilir,
http://www.facebook.com/pages/Soccer-Madness/391111650534 adresinden de duyduğunuz hayranlığı eyleme dökebilirsiniz :)
55403 kere okundu [#]

12.Mart.2010 Cuma :: 15:11:44
Git'i çok sevdiniz ve artık Svn kullanmak istemiyorsunuz değil mi? Ama bir svn deposunda da çalışmanız gerekiyor. Bu durumdaki insanlar ve tüm sevenler için geliyor : Git-svn.

Devamı
57635 kere okundu [#]

12.Mart.2010 Cuma :: 15:05:33
resim bulunamadi

2 aydan fazla süredir bekliyorduk IMAX 3D izleyelim diye. 2 hafta kadar önce bilet bulduk. Pek sevindik.

Gittik filme. 2 aydır beklediğimiz, bu yüzden beklentimizin hayvan yüksek olduğu Avatar'ı izlemek için İstinye Park'da yerimizi aldık. Film başlamaya yakın "Sinema bozuldu". Evet evet, sinema bozuldu. İstinye Park yetkilileri "ücretlerinizi geri ödeyeceğiz, özür dileriz" diyerek bizi dışarı aldılar. "Bi kötü olduk, bi fena olduk...".

2 aydır bekliyorduk, beklenti zaten tavan yapmıştı, artık heralde beğenmemize imkan yok diyorduk.
Geçen hafta şans eseri tekrar bilet bulduk. Sanatın ve sanatçının dostu Mehmet Arıkan ve onun pek talebe kardeşi Serhan ile oturduk koltuklarımıza, taktık 3D gözlüklerimizi. Dualar ettik "Sinema bozulmasın!" diye. Ve film başladı...

Beklenti tavandaydı ama film tavanı aştı. Son 2 senedir flan sinemada izlediğim filmler içinde, The Dark Knight'dan bu yana böyle zevk almamıştım. Emekli olunca Pandora'dan bir ev alıp oturmayı planlamaktayım.

Animasyon olayını aşmış yemiş, konusu biraz klişe olsa da çok güzel işlenmiş, oradaki neredeyse her şeyin bilgisayar üretimi olduğunu bilmek ise beynime garip kimyasallar salgılamış iken şu sözlerle bu yazımı da sonlandırıyorum: "Efendim hala gitmediyseniz, gidin bu filme"52851 kere okundu [#]

11.Mart.2010 Perşembe :: 14:53:46
Aria2'ye torrent indirmek için ihtiyaç duydum bir kaç gün önce. Komut satırından "ari2c hede.torrent" diyince pek şahane indirdi torrentimi.
Daha sonra az biraz daha bakayım dedim ve kendisini pek sevdim.
Torrent indirmesi mi dersin, Metalink desteği mi dersin, dosyaları bölerek daha hızlı indirmesi mi dersin(axel de yapıyordu bunu gerçi) pek sevdim kendisini.
Bu sevgimi de blog'uma taşıyayım istedim.
51176 kere okundu [#]

09.Mart.2010 Salı :: 17:45:08
Sercan, garip bir çocuk. 3 derste HTML, 2 derste de CSS öğrenebiliyor :) Daha doğrusu "nasıl öğrenmesi gerektiğini" öğreniyor.

Aldığı bu 5 saatlik temel dersin sonunda, Türkiye'deki HTML ve CSS hakkında, internetteki en kapsamlı iki belgeyi hazırlıyor.

Hazırladığı bu belgeleri XHTML Strict olarak, tüm tarayıcılarda aynı gözükecek şekilde hazırlayabiliyor.

http://www.sercaneraslan.com/
http://www.sercaneraslan.com/xhtml.html
http://www.sercaneraslan.com/css.html

Bundan sonra kimse tutamaz Sercan'ı :) Sercan'dan her zaman tüm tarayıcılarda aynı gözüken, w3 standartlarına uygun siteler üretirken görmek istiyoruz :)
54748 kere okundu [#]

07.Mart.2010 Pazar :: 21:56:19
Windows kullanmak zoruna olan insanlar var. Daha kötüsü Windows altında Git kullanmak zorunda olanlar var :p

Bu garibanlar için belgeler bölümüne TortoiseGit ile Windows'da Git belgesini ekledim. Yiyin gari.

Übersonik not
Bu belgeyi yazmama sebebiyet veren, hala Windows kullanan, bunca işimin arasında VirtualBox'a Windows kurmama sebep olan, pek kıymetli dostum Mustafa İleri'ye de buradan smiley'ler gönderiyorum. :p
55811 kere okundu [#]

07.Mart.2010 Pazar :: 19:27:49
Tüm e-posta istemcilerinin zıçtığı bir dünyada, daha az sıçan bir istemci varsa o da Mutt'dır.

Ben demiyorum, kendisi diyor : "All mail clients suck. This one just sucks less."

Gün oldu, bu eski dost yardıma yetişti.
Sunucudaki yedekleri belli aralıklarla kendi e-posta adresime göndereyim istedim. Ama mail ile sadece metin dosyaarını gönderebiliyordum.

Mutt, ile dosyaları aşağıdaki şekilde ekleyip e-postayı gönderebiliyoruz.


echo "Metin" | mutt -a 
gonderilecek/dosya.tar.gz -s 
"Konu basligi" -- [email protected]

48796 kere okundu [#]

24.Şubat.2010 Çarşamba :: 19:43:19
resim bulunamadi
Eksigator için bir de Facebook Uygulaması yazdım..

http://apps.facebook.com/eksigator adresinden uygulamayı yükleyebilir, Ayarlar bölümünden "Bilgilendirilme aralığı"nızı belirlediğiz, bu aralıkta, takip ettiğiniz başlıklara yeni bir entry girilmişse Facebook bildirimi olarak değişiklikleri görebilirsiniz.

Yiyin gari
http://eksigator.com/sayfa/fb
http://eksigator.com/sayfa/sosyalAgEkranGoruntuleri
53482 kere okundu [#]

14.Şubat.2010 Pazar :: 03:26:36
Blog 5 yaşına bastı, kutsal bilgi kaynağımız ekşisözlük de 11. yılını çılgınlar gibi kutladı.
56065 kere okundu [#]

13.Şubat.2010 Cumartesi :: 13:04:53
Dün itibariyle, neredeyse 1 senedir yazılım geliştirici olarak çalıştığım, çok şeyler öğrendiğim, sahibinden.com'dan, tam bir "Osman Yüksel" klasiği ile ayrılmış bulunuyorum.
55793 kere okundu [#]


Konular
Ben {122}
Sinema {24}
php/web {44}
Link {58}
Debian {26}
Opera {39}
Müzik {70}
KDE {7}
Qt {12}

[Konular]


Takvim
<  Mayıs 2024  >
PSÇPCCtPz
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031


Temalar
dx
darksight
yesilozAskerEdition
yellos
uira
default
opera
greeny
xmas
yesiloz
yesilozHtml5

Es Dost
Altan
Tuğrul
Selçuk
Timu
Mehmet
Ünal
Gökhan
Koray Taylan
Yaşar
Özgür
Orhan
Kemali
Ahmet
Emrah
Kıvanç
BilgiFrekans
Bünyamin
Bedava Site

Gez Gör Arpacık
Opera Türkiye
Uira
Ma"Cess"teleri


Projeler
Beedon
sozluQ
qPod
SourPHP
Ekşigator
Ekşigator-qt
Soccer Madness